سوالات متداول

:: پرسش ها و پاسخ ها ::


۰

::: موارد اختیاری،برای اطلاع رسانی پاسخ پر شود :::

کسی که روزه واجب بر عهده دارد می تواند برای میت روزه ی تبرعی بگیرد، درست است؟

در صورتی که روزه قضا بر عهده داشته باشد، روزه تبرعی برای دیگری صحیح نیست.

نظرات

خمس در کجای قرآن آمده است ؟

سوره انفال آیه ۴۱ وَاعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُم مِّن شَیْءٍ فَأَنَّ لِلَّـهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّ‌سُولِ وَلِذِی الْقُرْ‌بَىٰ وَالْیَتَامَىٰ وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ إِن کُنتُمْ آمَنتُم بِاللَّـهِ وَمَا أَنزَلْنَا عَلَىٰ عَبْدِنَا یَوْمَ الْفُرْ‌قَانِ یَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ ۗ وَاللَّـهُ عَلَىٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ‌ و بدانید که هر چیزى را به غنیمت گرفتید، یک پنجم آن براى خدا و پیامبر و براى خویشاوندان [او] و یتیمان و بینوایان و در راه‌ماندگان است، اگر به خدا و آنچه بر بنده خود در روز جدایى [حق از باطل ]-روزى که آن دو گروه با هم روبرو شدند- نازل کردیم، ایمان آورده‌اید. و خدا بر هر چیزى تواناست.

نظرات

خمس چیست؟

خداوند در سوره انفال وجوب خمس و مصارف آن را به طور فشرده بیان نموده و اهمیت آن را چنین گوشزد کرده است.

(سوره مبارکه انفال آیه ۴۱)« بدانید که آنچه به شما غنیمت و فایده رسد ،خمس (یک پنجم) آن مخصوص خدا و رسول و خویشان او و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان است.اگر به خدا و آنچه بر بنده ی خود نازل کرده ایم، ایمان دارید.»

بیشترین موضوعی که در زمان پیامبر (ص) درباره خمس مطرح بوده است ؛خمس مربوط به غنائم جنگی است که در آن زمان به شدت رواج داشته است . به همین دلیل اهل تسنن خمس را مربوط به غنائم جنگی می دانند .مستند آنان در این نظر معنای «غنیمت» در آیه ذکر شده است.آنان واژه غنیمت را غنائم در جنگ معنا کرده اند و شأن نزول آیه را که ناظر به غنائم جنگ بدر است مؤید آن گرفته اند.باید گفت غنائم جنگی اگر چه از مصادیق بارز خمس است اما باید توجه داشت که شأن نزول هیچ گاه گستردگی و وسعت معنی را محدود نمی سازد.ضمن این که به گفته لغت شناسان ،معنای «غنیمت» عام است و شامل هر فایده و سودی می شود مانند :سود از راه کسب و کار ،کشاورزی ، صنعت و… همه این ها در دایره غنیمت داخل می شوند .

نظرات

علت خلقت آدم چیست ؟

رسول الله (ص) فرمودند:

وقتی خدای تعالی آدم را آفرید و روح در جسم او دمید،آدم عطسه کرد. پس به آدم الهام شد که بگوید : «الحمدلله رب العالمین.»

پس خداوند به او وحی نمود که آدم مرا حمد نمودی ولی به عزت و جلالم قسم اگر به خاطر دو بنده ای که می خواهم آن ها را در آخر دنیا بیافرینم ،نبود ؛ تو را خلق نمی کردم. آدم(ع) گفت: ای پروردگار ! کی می آیند و نامشان چیست ؟

پس خدای تعالی به او خطاب نمود :

سرت را بلند کن. آدم سرش را بالا آورد .پس دید در زیز عرش نوشته شده است :«خدایی جزء خدای یگانه نیست ،محمد(ص) فرستاده ی خداست ،محمد (ص) پیامبر رحمت است و علی (ع) اقامه کننده حجت و دلیل است .» قسم به عزتم ! هر کس او را دوست بدارد، به او رحم می کنم و هر کس با او دشمنی ورزد ، او را عذاب می نمایم.

نظرات

آیا امام حسین (ع) می دانست که شهید می شود؟ اگر چنین ،است چرا با پای خویش به سوی قتلگاه رفت؟

جواب:اولا مدارک معتبر تاریخی دلالت دارند که امام حسین (ع) از شهادت خود و به دست نیامدن پیروزی نظامی، علم و آگاهی داشت .قیام آن حضرت برای اعلان بطلان حکومت یزید، احیای دین ،رفع شبهات و انحرافات فکری و نجات اسلام از ضربات کشنده ی حکومت یزید بود.

ثانیا خود حضرت فرمودند : مرگ در عزت بهتر از زندگی با ذلت است.

ثالثا باید اهم و مهم را در نظر داشت و اینجا باید گفت که احیاء دین مهمترین مسئله برای امام حسین (ع) بود،لذا با آگاهی کامل به سراغ شهادت رفتند.

نظرات

آیا ازدواج نکردن حرام است؟ و اگر کسی ازدواج نکند اما به گناه هم پیرامون این موضوع کشیده نشود باز ایرادی بر عدم ازدواج او وارد است؟

خیر ازدواج کردن حرام نیست اگر مطمئن هستید که به معصیت کشیده نمی شوید . ازدواج کردن مستحب مؤکد است . که در روایات بسیاری به آن پرداخته شده است. اخیرا هم دانشمندان بعد از تحقیق و مطالعه بسیار به این نتیجه رسیده اند کسانیکه ازدواج می کنند طول عمر آنها نسبت به افردای که ازدواج نمی کنند بیشتر است.

نظرات

شخصی محرمانه به دخترش وصیت می کند که فلان باغ برای توست. آیا دختر پس از مرگ پدرش می تواند باغ را تصرف کند؟در حالی که بقیه افراد به او اعتراض می کنند!؟

در این مورد قانون تعیین کننده می باشد و برای قانون سند ملاک می باشد. زیرا با تصرف باغ وراث می توانند ادعای سهم داشته باشند. در عرف و شرع هم داریم که برای اثبات دعوی خود سند و مدرک لازم می باشد.

نظرات

اگر زنی بچه دختر خود را شیر دهد حکمش چیست؟

اگر زنی بچه دختر خود را شیر دهد آن دختر به شوهر خود حرام می شود و همچنین است اگر بچه ای را که شوهر دخترش از زن دیگر دارد شیر دهد ولی اگر بچه پسر خود را شیر دهد زن پسرش که مادر آن طفل شیر خوار است بر شوهر خود حرام نمی شود.

نظرات

حکم کسی که روزه ی خود را با استمنا شکسته چیست.وچگونه می تواند گناه آن را پاک کند؟

اگر از روی عمد این عمل را انجام داده باشد کفاره جمع و اگر سهوی باشد کفاره واحد دارد.
نظرات

آیا عکسی که در آرایشگاه فقط از پشت سر (موهای تزیئن شده پشت سر) می گیرند و در آلبومشان قرار می دهند ایرادی دارد؟! چهره اصلا پیدا نیست ؟

در صورتی که عکس طوری باشد که کسی نشناسد اشکال ندارد.

نظرات

اشیایی مانند گوشی موبایل و رایانه و تلویزیون که آب باعث خرابی آنها می گردد در صورتیکه نجس شوند چگونه ظاهر می شوند؟

اینگونه وسایل که رسیدن آب موجب خرابی آنها می شود نمیتوانند پاک شوند زیرا برای تطهیر حتما باید آب کشیده شوند. در این مورد باید احتیاط کنید که جسم خیس یا هر وسیله خیسی به آن نگیرد زیرا آن هم نجس می شود و در صورتی که دست شما که خیس باشد به آن برخورد کنید باید دست خود را نیز تطهیر کنید.

نظرات

چرا اگر اشک چشم امام زمان عج الله تمام شود خون گریه می کند؟

این تعبیر اشاره به این دارد که آنقدر مصبیت ولی عصر (عج) زیاد می باشد که به جای اشک خون گریه می کنند. در واقع این مفهوم را می رساند که امام زمان (عج) برای شیعیان اسلام غم و غصه زیادی می خورند.

نظرات